تاریخچه بندرلنگه تاریخچه بندرلنگه

تاريخچه فرودگاه-فرودگاه بندرلنگه
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخچه بندرلنگه

کشور :  ایران      استان :هرمزگان   شهرستان :بندر لنگه    بخش :مرکزی     جمعیت  : ۲۶۱۷۵

مذهب :اسلام (سنی) و (شیعه)     مساحت :۱۳کیلومترمربع    ارتفاع از سطحدریا:14متر 

 پیش‌شماره تلفنی :۰۷۶۲   مختصات :۲۶.۵۵۶۱°شمالی۵۴.۸۸۰۸°شرقی

بندر لنگه یکی از شهرهای استان هرمزگانایران است. این شهر مرکز شهرستان بندر لنگه و یکی از بنادر مهم جنوب کشور استبراساس اطلاعات موجود در ۵۴ درجه و ۳۰ دقیقه طول شرقی و در ۲۶ درجه و ۱۸ دقیقه عرض شمالی از نصف النهار مبدأ واقع شده‌است .

فاصله بندر لنگه تا شهر لار ۲۸۰ کیلومتر و تا بندر عباس ۱۹۲ کیلومتر و تا بوشهر ۴۲۰ کیلومتر و تا شهر بستک ۱۷۰ کیلومتر است. هوای شهر بندر لنگه مانند سایر شهرهای ساحلی مرطوب و در تابستان گرم است. بعلت دوری مسافت و صعب و العبور و ناامن بودن راهها بندرلنگه از دیرباز از طریق هوایی با تهران شیراز و بندرعباس وصل بوده است .

شهرستان بندرلنگه در ۲۵۱ کیلومتری جنوب غربی بندرعباس، یکی از قدیمی ترین بنادر جهان است. این شهرستان از سمت شمال با استان فارس و شهرستان بستک از سمت جنوب به خلیج فارس و از سمت شرق به شهرستان بندر خمیر و از غرب با شهرستان پارسیان هم ‌مرز می‌باشد. دارای چهار نقطه شهری به نام‌های بندرلنگه ، کنگ ، بندر چارک و کیش می‌باشد. بر اساس نتایج سر شماری نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ جمعیت این شهرستان ۱۱۶ هزار نفر ثبت شده که بر این اساس میزان تراکم جمعیت در این شهرستان معادل ۱۴،۱ نفر در کیلومتر مربع می‌باشد .

در کوه‌های اطراف بندر لنگه حیوانات و پرندگان مختلفی وجود دارند مانند: آهو ، روباه ، گرگ ، شغال ، جوجه‌تیغی وکفتار. از پرندگان مانند: کبک ، شاهین ، قُمری ، بلبل و تیهو غیره از پرندگان کوهی و صحرائی.

 بندرلنگه که زمانی عروس بنادر ایران خوانده می شد غبارهای انزوا را آرام آرام از چهره خود می زداید و رونقی دوباره می گیرد . این بندر قدمتی دیرینه دارد و در زمان هخامنشیان از بنادر مهم و تجاری خلیج فارس بوده و از آن به عنوان بندر گوگانا نام برده شده است . در سال 1760 به تصرف اعراب درآمد . در زمان کریم خان زند بر اهمیت بازرگانی آن افزوده شد . بعلت کمبود آب کشاورزی رونق چندانی ندارد . محصولات عمده اش مرکبات و خرما و صیفی جات است . غذای اصلی مردم را ماهی تشکیل می دهد که منبع مهم اقتصادی منطقه است . ابزار کار اغلب قدیمی و سنتی است و از تور و قلاب و گرگور ( قفس ) استفاده می شود پیش از این انواع مروارید با درخشندگی و الوان مختلف در آبهای بندرلنگه صید می شد که اینک با رکود مواجه شده است . حال که از مرواریدهای درشت ، کشاورزی و صنایع مدرن در بندرلنگه خبری نیست و مردم تنها از طریق صیادی و تجارت امرار معاش می نمایند . بندرلنگه دارای پتانسیل های اقتصادی زیادی از نظر معادن فراوان ، فاصله حمل نزدیک تا کشور امارات متحده عربی و غیره دارد که بمنظور جلب سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی و همچنین ایجاد اشتغال برای جوانان و بهبود وضعیت اقتصادی شهرستان